V Olympijském parku ožily šachy. Návštěvníci viděli partie naslepo

V Olympijském parku ožily šachy. Návštěvníci viděli partie naslepoDvě zajímavé šachové partie měli možnost vidět diváci v Olympijském parku Rio-Lipno. Nejen že šachovnice byla velká 10x10 metrů, ale figurky představovalo 32 dětí. Jedny řídil velmistr Martin Petr a druhé mezinárodní mistr Pavel Šimáček. Ještě ke všemu naslepo. Oba měli zavázané oči. První partii vyhrál Petr, druhou Šimáček.

Návštěvníci, kteří si našli cestu na obě šachová klání, rozhodně nelitovali. K vidění byly kvalitní partie se spoustou vtipných hlášek obou hlavních aktérů. Ti zasluhují hlavní obdiv, jelikož ani na malou chvilku neviděli. Oba tak museli mít promítnutou šachovnici ve své hlavě a pamatovat si všechny tahy. „Naslepo už jsem párkrát hrával. Někdy i více partií najednou. Ono je to divácky velmi atraktivní, ale pro nás velmi únavné,“ říkal s úsměvem Pavel Šimáček.

Ten v první partii sice neuspěl, ale celou akci si užil. „Nic jsem neviděl, ale přesto si myslím, že taková exhibice se musela líbit. Já si to užil, ale hlavně doufám, že si ji užili diváci,“ prozradil Šimáček, který v druhé partii zvítězil.

„Byla to paráda. Doufám, že to bavilo lidi i figurky. Ty byly skvělé,“ byl nadšený Martin Petr. „Se šachem naslepo už nějaké zkušenosti mám. Je to o tom, představit si šachovnici a figurky přesně tak, jak jsou. Ale s živými šachy ne. I když se občas hrají, ale to je spíše výjimka,“ uzavřel Petr.

„Bylo to dobrý. Hlavně jak jsme se navzájem likvidovali. I když mě bodl pěšec do břicha. To bylo docela drsný. Ale rozhodně jsem si to užil. Nikdy jsem si nic podobného nevyzkoušel, ale určitě to chci zkusit zase,“ prozradil s nadšením Sebastian Placer, který zastával pozici bílého střelce.