První víkend Olympijského parku Pardubice nabídne festivaly, koncerty i pestrý sportovní program

První víkend Olympijského parku Pardubice nabídne festivaly, koncerty i pestrý sportovní programPrvní víkend Olympijského parku Pardubice 2016 bude opravdu nabitý, ať už se jedná o kulturní nebo sportovní akce. Třída Míru ožije latinsko-americkou kulturou, na zámku až do neděle potrvá divadelní open air festival Pernštějn(l)ove. Zábavný víkend pro rodiny připravily také Služby města Pardubic, které pro návštěvníky Olympijského parku chystají dvoudenní akci Zažij město. Zajímavá však bude i sportovní nabídka.

Jedním z festivalů, které jsou součástí Olympijského parku, je pardubická festivalová novinka Pernštejn(l)ove. „V prostředí zámku jsou až do neděle připraveny inscenace divadelních souborů z celé republiky. Zaměřeny jsou na lásku a vztahy, poznáte zde touhu i nevěru, lásku i nenávist. Sobotní program si užijí jak malí, tak dospělí návštěvníci, na které budou v parkánu čekat muzikanti a kejklíři, bude se hrát, soutěžit i líbat na líbací lavičce,“ informuje o programu Lucie Břízová vedoucí kulturního oddělení Magistrátu města Pardubic. Na zámeckém nádvoří můžete zhlédnout hru Jak se vám líbí nebo psychologické drama Ten druhý. V neděli pak bude na programu poetický příběh Vladislava Vančury Rozmarné léto. Další informace o programu zjistíte na www.pernstejnlove.cz.

Poznejte latinsko-americkou kulturu

Latino fest zahájí přednáška Petra Smetáčka na téma Afro-kubánská hudba aneb Mnoho příchutí salsy. Konat se bude od 14:30 hodin v Turistickém informačním centru Pardubice. Poznáte zde nejen jednotlivé epochy tohoto žánru, chybět nebudou ani nahrávky a živě hrané ukázky. „Součástí sobotního programu bude také bubenický průvod v čele se souborem Tam Tam Batucada, který se vydá od Zelené brány na třídu Míru, kde však program rozhodně nekončí. Kromě vystoupení kapely Mariachi Azteca de Praga vás zde čekají ještě karnevalová samba, workshopy, brazilská bubenická show či koncert skupiny Los Rumberos Salsa Orchestra,“ dodává Lucie Břízová. Stejně pestrý bude i nedělní program, který nabídne například skype besedu s Markétou Pilátovou, koncert balkánské a španělské hudby v podání kapely Caravana či vystoupení skupin La Descarga Salsa Orchestra nebo Atarés. Ochutnáte speciality z Kolumbie, Mexika, Portugalska či Španělska. Součástí bude degustace španělských delikates či fotokoutek. Podrobnější program Latino festu naleznete také na webu Kulturního centra Pardubice.

Do programu se zapojily také Služby města Pardubic

Služby města Pardubic připravily pro návštěvníky parku na tento víkend akci zvanou Zažij město. Po oba víkendové dny si zde mohou rodiny s dětmi od 9:00 do 17:00 hodin odpočinout nebo si zde zasoutěžit. „Olympijský park bude plný sportu. My jsme proto na celý víkend nachystali v našem parku program, který rodinám dovolí vydechnout a pobavit se. Připravené soutěže návštěvníkům umožní vyzkoušet si některé činnosti, které vykonáváme při péči o Pardubice," přibližuje dění v parku ředitelka společnosti Lea Tomková. Všichni členové rodiny si tak budou moct vyzkoušet, kolik sil stojí rozsvítit žárovku, vyrobit květináč, zasadit rostlinu nebo třídit odpad.

V sobotu od 14:00 do 16:00 hodin zde navíc vystoupí Loutkové divadlo Kozlík a v neděli se můžete těšit na koncert kapely Pískomil se vrací. Po oba dny zde bude pro děti připraven skákací hrad, zájemci si budou moci vyzkoušet tříkolky, malování na obličej nebo možnost vyfotit se s maskotem SmP - velkým plyšovým slonem.

Sportovní část nabídne Lion Race nebo Český pohár v boulderingu

V sobotu od 10:00 hodin byste si v SMP Adrenalin parku neměli nechat ujít extrémní adrenalinový závod Lion Race. Startovat zde bude také mistryně světa ve Spartan Race Zuzana Kocumová, která se účastnila také Zimní olympijské hry v Naganu roku 1998. „Cílem závodu je rozvíjet a následně i ověřit fyzické schopnosti a dovednosti každého jedince. Závod je určen prakticky pro všechny věkové kategorie. Délka běžného závodu bývá 5 až 10 kilometrů, počet překážek pak 20 až 30. Pokud je někdo nezdolá, musí plnit náhradní úkol,“ dodává za pořadatele závodu Miroslav Klapka z SK Lvíček.

Nebo si můžete přijít zaběhat do parku Na Špici. Ve 14:00 hodin odstartují Rio Barth Run a Rodinný běh. Zaregistrovat se můžete na adrese www.barth-run.cz/registrace. Díky registraci na Rio Barth Run nebo Barth Rodinný běh, které se uskuteční tuto sobotu 6. srpna, nebo na Rio Barth Night Run a Seznamovací běh, které se uskuteční v sobotu 20. srpna, navíc budete mít kyvadlovou dopravu a parkování v areálu Masarykových kasáren zcela zdarma. Registrační formuláře na všechny běhy naleznete na webu www.barth-run.cz/registrace. Po vyplnění formuláře vám bude zaslán potvrzovací e-mail, který si vytisknete a vezmete s sebou do parku. Pak se jím jen stačí prokázat v kyvadlové dopravě nebo na parkovišti v areálu Masarykových kasáren.

Dalším zajímavým bodem v nedělní části programu bude Český pohár v boulderingu, který se koná od 16:00 hodin v areálu SMP Adrenalin parku. „Zítřejší závod bude patřit dětským závodníkům, v neděli se představí česká špička v rámci 4. kola Rock Point Českého poháru v boulderingu. Sportovní lezení od tohoto týdne patří mezi olympijské sporty, poprvé se na olympiádě představí v roce 2020 v Tokiu. V boulderingu se soutěží v lezení na obtížnost, tedy v lezení s lanem. Je to náročné jak na techniku, tak na vytrvalost, je zde zapotřebí maximální síla prstů a těla i technika,“ uvádí za Lezecký Tým, který závod pořádá, Jan Zozulák. Ženské finále začíná v 16:00 hodin, mužské pak v 18:00. Oba závody budou proloženy koncerty na Happy Season stage.

Pokud se však chcete vydat mimo Pardubice, přesně pro vás je určen den s koloběžkami, který začíná v 9:00 hodin na stanovišti E a od 18:00 hodin bude následovat vyjížďka na hrad Kunětická hora.

Více informací o Olympijském parku Pardubice 2016 naleznete na webu www.pardubice.eu, kde je k dispozici také průvodce Olympijským parkem Pardubice 2016, a to ve verzi k tisku a prohlížení. Tišteného průvodce už nyní seženete také v Turistickém informačním centru Pardubice. Další podrobnosti najdete i na stránkách www.olympijskeparky.cz (i zde je průvodce ke stažení a prohlížení) a na facebookovém profilu Olympijský park Pardubice 2016.