Děti nenecháme tloustnout! Vzkazují z Olympijského parku na Lipně sportovní svazy

Děti nenecháme tloustnout! Vzkazují z Olympijského parku na Lipně sportovní svazyVíte, že jen 5 % Čechů pravidelně sportuje a naopak 64 % z nich se nehýbe vůbec? Že pohybově jsou na tom výrazně lépe děti z menších českých obcí než z velkých měst? A že pokud bude současný trend pokračovat, počet nadváhou a obezitou trpících kojenců a malých dětí se do roku 2025 podle Světové zdravotnické organizace na celém světě zvýší na 70 milionů? Naštěstí sportovní svazy si tento stav uvědomují a spustily různé projekty na podporu pohybových aktivit mezi dětmi, v těchto dnech je prezentují v Olympijském parku Rio – Lipno, kam si již našlo cestu 250 tisíc návštěvníků.

Nejvíc si kolem Lipenské přehrady nejrůznější sporty chtějí vyzkoušet právě děti. „Není sportoviště, kde by denně nezazněla hromada dotazů na to, jak mohou své potomky přihlásit do oddílů a kde je najít. Všem můžeme jednoduše doporučit online databázi klubů www.sportvokoli.cz,“ doporučuje Štěpán Janáček zodpovědný za stánek Sazka Olympijského víceboje, programu ČOV pro základní školy. „Moc nás těší, že jen za první týden tu s vícebojem sportovalo 3500 lidí a celou Stezku Olympijského parku dokončilo přes 500 lidí od 3 do 82 let věku.“

Vodní sporty

Na raftu v Loučovicích se během 11 dnů svezlo skoro 700 osob, celkové číslo Jakub Bican, hlavní pořadatel programu na divoké vodě, odhaduje na jeden tisíc. „Z toho třetina jsou děti. Zaznamenáváme dotazy na možnost vstoupit do nějakého klubu a věnovat se raftingu. Do přípravy jsme investovali hodně času i energie, proto mě těší, že všichni návštěvníci odcházejí s úsměvem a jsou spokojeni," říká Jakub Bican. To potvrzuje i hlavní instruktor Matěj Zapletal: „Jsem rád, že jsme mohli předat své zkušenosti našim návštěvníkům. Je to šance i pro naprosté laiky prožít jinak vzácný zážitek a sportovní aktivitu."

Další vodní sport, rychlostní kanoistika, láká návštěvníky na pádlovací trenažer. Na ten během 5 dní usedlo 320 lidí a zájem je také o instruktáž přímo na vodě. „Zhruba 60 % lidí, kteří se u nás zastaví, jsou děti do patnácti let. U nich se řada rodičů ptá, kde pádlujeme a jaké jsou oddíly. Zájem je na naše poměry velký a máme z toho dobrý pocit. Všichni se snaží čas využít a předat maximum návštěvníkům,“ pochvaluje si Zbyněk Laube.

Počasí, které se ne vždy na jihu Čech vyšplhalo na letní teploty, se podepsalo na zájmu o plavecké sporty. „Ve dnech, kdy teplota vzduchu byla kolem 10°C, se našlo maximálně 10 lidí denně, kteří opravdu skočili do vody. Od doby, kdy se počasí zlepšilo, počet plavajících rapidně narostl. V teplých dnech to bylo odhadem kolem 200 osob denně. Plavaly nejen děti, ale samozřejmě i jejich rodiče a další dospělí,“ vzkazuje místopředsedkyně Českého svazu plaveckých sportů Hana Novotná s tím, že nové sportovce svaz získává především díky činnosti oddílů a plaveckých školiček v průběhu celého roku.

Světový unikát v parku – kulatý točivý stůl

Ze zájmu se těší také stolní tenisté, kteří pro návštěvníky parku připravili dvacet pingpongových stolů nejrůznějších velikostí a tvarů i zcela unikátní točivý kulatý stůl, jediný svého druhu na světě. „Všechny stoly jsou od samého začátku otevření parku plné až do 21. hodiny. Stoly pojmou nejméně 40 lidí v jedné chvíli a návštěvník u nás stráví přibližně čtvrt hodiny. V průměru je na našem stanovišti za celý den při běžném otevření bez řízeného programu 1760 lidí, z toho polovina jsou děti. Při řízených programech jako jsou turnaje, je jich aktivně zapojených mnohem více! Na naše stoly lidé opravdu stojí řady,“ vypočítává event specialistka Monika Hillová a dodává, že se musela dokonce zvýšit hráčská kapacita turnajů.

Český svaz aerobiku pro děti spustil celorepublikový projekt Děti na startu (DNS), který se zaměřuje na všeobecnou pohybovou přípravu dětí předškolního a mladšího školního věku. Je postaven na rozvoji základních pohybových motorik, koordinaci, obratnosti, rychlosti a síle. „Od otevření parku do úterý 16. srpna si na našem stanovišti vyzkoušelo projekt 3500 dětí s doprovodem,“ říká koordinátorka projektu Děti na startu Jana Boučková s tím, že většina rodičů měla zájem své dítě do projektu zapojit v místě bydliště anebo otevřít středisko DNS a vyškolit se. „Navíc jsme zaregistrovali nárůst návštěvnosti stránek FISAF.cz o 40 % oproti minulému měsíci,“ dodává Boučková.

Golf, který po dlouhých 112 letech zažívá návrat na program olympijských her, se v parku těší velké oblibě – každý den si hole do rukou vezme odhadem 1200 lidí, polovina jsou přitom děti. „S účastí jsme spokojeni, zájem dospělých i dětí je enormní a možnost seznámit je s naším sportem je jedinečná. Desetina lidí se nás ptá, jak můžou golf začít hrát,“ říká Radka Richterová, která se stará o golfový program.

Také taekwondo přilákalo během tří prezentací na hlavním pódiu na tři desítky odvážlivců, kteří se ptali, jak a kde se do tohoto sportu mohou aktivně zapojit. „Jsme velmi spokojení, že v parku můžeme být, protože bojová umění nedostávají tolik prostoru v médiích,“ svěřuje se Milan Prokeš.

Stejně tak se množí dotazy na volejbal a plážový volejbal. Na krutech v Lipně nad Vltavou a Frymburku si už zahrálo na 1300 lidí, z toho dvě třetiny tvořily děti.

Kdo si hraje, nezlobí

Zájem je i o šachy, které denně v parku hraje zhruba 300 lidí, z toho asi 70 % jsou dětí. „Aktivní zájem o možnost přihlásit se do klubu projeví průměrně dva lidé denně – většinou rodiče dětí. Samozřejmě desítky dalších vyzýváme sami. Musím otevřeně přiznat, že Olympijský park zcela předčil má očekávání. Osobně jsem vyzkoušel spoustu zajímavých sportů - třeba beachrugby, což byl pro šachistu docela zážitek,“ říká s úsměvem Martin Petr z Šachového svazu ČR. Instruktor Marek Malý dodává: „Absolutní spokojenost, lidi na šachy chodí, měli jsme ve stanu i Antonína Panenku.“

Děti také velmi přitahuje turistika. Jen během tří dnů, kdy se v parku uskutečnily turistické závody, se našlo přes 2000 lidí, kteří se do nich zapojili anebo si vyzkoušeli další herní aktivity. „Přitom tři čtvrtiny jsou právě děti a zájem o přihlášení a na kontakty v místě bydliště projevuje zhruba 50 rodičů denně,“ těší zájem Zdeňka Vejrostu z Klubu českých turistů.